
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Length | 2.5 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 750 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 50 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 70 nA |
| Zener Voltage | 20.22 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Reverse Current | 70 nA |
| Voltage Tolerance | 2.5 % |
| Zener Current | 70 nA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 10 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 43
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07892
Ext.Price$0.07892
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07892 | $0.07892 |
| 10 | $0.03946 | $0.39460 |
| 50 | $0.03532 | $1.76600 |
| 100 | $0.03162 | $3.16200 |
| 500 | $0.02912 | $14.56000 |
| 1000 | $0.02682 | $26.82000 |
| 3000 | $0.02470 | $74.10000 |
| 5000 | $0.02328 | $116.40000 |
| 10000 | $0.02195 | $219.50000 |
| 30000 | $0.02069 | $620.70000 |
